صفحه اصلی درباره ما خدمات ایران تورها شرایط سفر تماس با ما

2 روزه جنگل ابــــــر

 جنگل زيبا و خوش آب‌وهوای ابر در 50 کيلومتری شمال شرق شاهرود و در مسير جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان و در روستای ابر قرار دارد و ادامه جنگل‌های سرسبز شمال کشور است.
در جنگل ابر آسمان به زمين مي‌آيد. از قبل خبر نمي‌كنند. هر وقت دلشان بخواهد مي‌آيند هر وقت هم كه دلشان بخواهد مي‌روند. مجاورت دو ناحيه كم فشار و پرفشار (دشت گرگان و منطقه ابر) باعث شده هر وقت زمين انرژی مي‌گيرد ابرها جابه‌جا شوند.


جنگل ابر شاهرود يکی از زيباترين و خوش آب و هواترين جنگل های دنياست كه پس از عبور از ميان باغات باصفای بسطام بر ورای رشته کوه های دوردست و در امتداد قله 4000 متری شاهوار قرار دارد.

جنگل ابر يكى از دست ‌نخورده‌ترين جنگل‌هاى ايران است. اين جنگل با 35 هزار هكتار وسعت در ادامه جنگل‌های سرسبز شمال كشور است و از آنجا كه فضای اين جنگل را پوششي از ابر فرا گرفته به همين دليل اين جنگل را جنگل ابر مي‌نامند.
 

   
ارتفاع زياد جنگل از سطح دريا، پايين بودن درجه حرارت در فصل گرما و وجود چشمه‌سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع از شاخصه‌های اين جنگل است.
اين جنگل در استان سمنان و در نزديكى روستاى ابر واقع شده و تقريباً مرز استان سمنان و استان گلستان است. جايى كه از ضخامت كوه‌هاى البرز كاسته مى‌شود و ابرهاى گرفتار در پشت اين ديواره از لابه‌لاى دره‌ها به سمت جنوب سرازير مى‌شوند؛ به همين خاطر تقريباً از بعدازظهر تا نيمه‌هاى شب با سرد شدن هوا چنان مى‌نمايد كه جنگل به روى ابرها سوار شده است. اين اتفاق منطقه ابر را دگرگون كرده و آب و هوايى متفاوت از سراسر سمنان به آن داده است. در قسمت‌هاى جنوبى جنگل، يعنى قسمتى كه به تمدن نزديك‌تر است پوشش گياهى تنك ديده مى‌شود. در عمق جنگلل تپه‌هاى پرشيبی وجود دارد كه سراسر پوشيده از درختان بلند است. مشهورترين درخت منطقه اورس است، درختى با ريشه‌هاى بلند كه روى زمين مى‌خزد.
مناطق ابتدايى جنگل ابر ييلاق چوپانان گلستانى است، اما در عمق جنگل اثرى از انسان ديده نمى‌شود.

   

جنگل ابر شاهرود به سه دليل برای دنيا اهميت دارد. اول اينكه قسمتي از جنگل‌های باستاني هيركانی است و گياهان دارويی آن كم نظير است. دليل دوم مربوط به«اكوتن» اين ناحيه مي‌شود؛ يعني مرز ميان‌بند بين دو اكوسيستم منطقه نيمه بياباني و جنگلي ب‌طوريكه می‌توان در جنگل‌های اين ناحيه درختان سوزنی برگ را در كنار درختان پهن برگ مشاهده كرد كه اين امر در گونه‌های جانوری هم تاثيرگذار بوده است. دليل سوم آنكه به‌خاطر جغرافيای خاص منطقه كه دو منطقه كم ارتفاع و بلند را در كنار هم قرار داده است، شاهد تشكيل اقيانوس ابر در اين منطقه هستيم كه پديده كم نظيری در دنيا محسوب مي‌شود.
قدمت جنگل‌هاي هيركانی كه جزو بقايای دوران سوم زمين‌شناسی هستند از يك سو و وجود 80 گونه گياهان چوبی به همراه گونه‌های گياهی بسيار نادری مانند راش، بلوط، توسكا، نارون، گيلاس وحشی، بارانك، سرخدار، نمدار و ... از سوري ديگر، نشان مي‌دهد كه اين اراضی مي‌توانند همچون موزه زنده‌ای برای جذب گردشگران داخلی و خارجی مورد استفاده قرار بگيرند. بخشی از گردشگران اين منطقه، گياه‌شناساني هستند كه برای ديدن گونه‌های نادر گياهی موجود در جنگل‌های هيركانی به ايران مي‌آيند. دسته دوم، توريست‌های عمومی هستند كه بيشتر از كشورهای آسيای ميانه و خاورميانه به ايران مي‌آيند.

 خدمات تـــور: 

اسكان در كمپ (چادر های 4 -  6 و 8 نفره) ، وسيله نقليه توريستی، بيمه، راهنمای مجرب تور و راهنمای محلی، صبحانه، نهار و شام

وعده های غذايی شامل 2 وعده غذای گرم و 1 وعده غذای سرد ميباشد.

  برنامه تور:   

1-  بازديد از مجموعه تاريخی بسطام و مقبره بايزيد بسطامی       

2-  بازديد از مقبره شيخ ابوالحسن خرقانی                        

3-  گشت در نقاط ديدنی و بكر جنگل ابر (آبشار آلوچال، پلنگ دره)

 

وسائل مورد نياز برای سفر: کوله یک روزه _ کلاه و عینک آفتابی _کارت شناسایی -کفش مخصوص - کوهنوردی - کرم ضد آفتاب و لوازم بهداشتی شخصی - ظروف شخصی - قمقمه آب - زیر انداز انفرادی - لباس گرم به اندازه کافی - فلاکس چای انفرادی - دوربین عکاسی - چراغ قوه و باطری اضافه

 

تهیه کیسه خواب به عهده مسافرین میباشد.

 

^ بازگشت به بالا

  

کویر مرنجاب

نمك آبرود

ماسوله

جواهرده

رامسر

كلاردشت

طالقان

درياچه ولشت

درياچه اوان

قلعه الموت

بام سبز لاهيجان

قلعه رودخان

ارگ گوگد


گلخانه محلات

قمصر

كندلوس

غار عليصدر

آبشار شاهاندشت

شهرستانك

دشت لار

غار كتله خور

غار بورنيك

درياچه شورمست

قلعه رودخان

ارفع كوه


جنگل ابر


باغ فين كاشان

دشت هويج

نياسر

آبشار خور

غار رود افشان

درياچه اوان

غار يخمراد

تنگه واشی